Committees

Conference Chair

Prof. Toshio Ogino (Yokohama National Univ.)

International Organizing Committee

Chair M. Oshima (Univ. Tokyo)

  • E. Bauer (Arizona State Univ.)
  • C.-S. Chang (Academia Sinica)
  • C. S. Fadley (Berkeley Lab)
  • Y. Iwasawa (Univ. El.-Comm.)
  • M. Iwatsuki (JEOL)
  • W. Knoll (Austrian Inst. Tech.)
  • Y. Kuk (Seoul Natl. Univ.)
  • S. Morita (Osaka Univ.)
  • M. Salmeron (Berkeley Lab)
  • P. Soukiassian (Univ. Paris-Sud)
  • K. Takayanagi (Tokyo Inst. Tech.)
  • M. Tsukada (Tohoku Univ.)
  • R. Wiesendanger (Univ. Hamburg)
  • Q.-K. Xue (Tsinghua Univ.)

International Program Advisory Board

Chair H. Daimon (Japan)

  • M. S. Altman (Hong Kong)
  • M. Aono (Japan)
  • R. Berndt (Germany)
  • F. Besenbacher (Denmark)
  • C. L. Bai (China)
  • J. J. Boland (Ireland)
  • T.-C. Chiang (USA)
  • R. M. Corn (USA)
  • K. Domen (Japan)
  • Z. C. Dong (China)
  • S. D. Evans (UK)
  • H.-J. Freund (Germany)
  • A. Fujishima (Japan)
  • F. J. Giessibl (Germany)
  • W. Ho (USA)
  • H. Hosono (Japan)
  • J. G. Hou (China)
  • G. Y. Hsiung (Taiwan)
  • H. J. Kang (Korea)
  • B. Kasemo (Sweden)
  • M. Kawai (Japan)
  • A. Koma (Japan)
  • G. Le Lay (France)
  • D. J. Müller (Switzerland)
  • J. K. Norskov (USA)
  • J. E. Ortega (Spain)
  • J. Osterwalder (Switzerland)
  • G. Pacchioni (Italy)
  • H. Petek (USA)
  • F. Rosei (Canada)
  • M. Scheffler (Germany)
  • W.-D. Schneider (Switzerland)
  • J. A. Stroscio (USA)
  • S. Tougaard (Denmark)
  • P. Varga (Austria)
  • M. A. van Hove (Hong Kong)
  • J. M. van Ruitenbeek (Netherlands)
  • A. T. S. Wee (Singapore)
  • P. S. Weiss (USA)
  • R. A. Wolkow (Canada)
  • H. W. Yeom (Korea)

Steering Committee

Chair

D. Fujita (NIMS)

Vice-Chairs

H. Daimon (Nara Inst. Sci. Tech.), H. Shigekawa (Univ. Tsukuba), S. Watanabe (Univ. Tokyo)

Secretaries

N. Ishida (NIMS), K. Nakajima (Tokyo Inst. Tech.)

Treasurers

T. Hasegawa (Univ. Tokyo), M. Tomitori (JAIST)

Program

Chair

Y. Hasegawa (Univ. Tokyo)

Vice-Chairs

K. Fukutani (Univ. Tokyo), M. Kiguchi (Tokyo Inst. Tech.), M. Takai (Univ. Tokyo), K. Tamada (Kyushu Univ.)

Advisory

K. Fukui (Osaka Univ.)

Program Committee Members

T. Abukawa (Tohoku Univ.), K. Akagi (Tohoku Univ.), R. Arafune (NIMS), T. Fujitani (AIST), T. Hayashi (Tokyo Inst. Tech.), A. Hirano-Iwata (Tohoku Univ.), T. Hitosugi (Tokyo Inst. Tech.), Y. Homma (Tokyo Univ. Sci.), J. Inukai (Yamanashi Univ.), A. Kawasuso (JAEA), H. Kondo (Keio Univ.), T. Kondo (Ochanomizu Univ.), M. Kurahashi (NIMS), K. Mase (KEK), T. Masuda (NIMS), I. Matsuda (Univ. Tokyo), M. Matsumoto (Tokyo Gakugei Univ.), Y. Matsumoto (Tohoku Univ.), K. Miki (NIMS), T. Nagao (NIMS.), K. Nakajima (Tokyo Inst. Tech.), J. Nakamura (Tsukuba Univ.), H. Noguchi (NIMS), H. Onishi (Kobe Univ.), Y. Oshima (JAIST), H. Shigekawa (Univ. Tsukuba), Y. Sugawara (Osaka Univ.), Y. Sugimoto (Univ. Tokyo), M. Suzuki (Kyoto Univ.), Y. Takakuwa (Tohoku Univ.), R. Tero (Toyohashi Univ. Tech.), T. Uchihashi (NIMS), K. Ueno (Saitama Univ.), H. Yamada (Kyoto Univ.), T. Yamamoto (Tokyo Univ. Sci.), M. Yoshimura (Toyota Inst. Tech.), J. Yoshinobu (Univ. Tokyo), M. Yoshitake (NIMS)

Publication

Chair

S. Aoyagi (Seikei Univ.)

Vice-Chairs

K. Akagi (Tohoku Univ.), A. Itakura (NIMS), F. Komori (Univ. Tokyo)

Local Arrangement

Chair

O. Takeuchi (Univ. Tsukuba)

Vice-Chairs

K. Amemiya (KEK), T. Kondo (Univ. Tsukuba), T. Kubo (AIST), M. Kurahashi (NIMS), K. Mase (KEK), T. Masuda (NIMS), I. Matsuda (Univ. Tokyo), K. Miyake (AIST), R. Shimizu (Tokyo Inst. Tech.), N. Takagi (Univ. Tokyo)

Exhibition

Chair

S. Hasegawa (Univ. Tokyo)

Vice-Chairs

R. Oiwa (Scienta Omicron), S. Zaima (Nagoya Univ.),

Members

R. Kokawa (Shimadzu), A. Karen (NIMS), K. Obori (Horiba), T. Tazawa (JEOL), R. Tamochi (Hitachi High-Tech), N. Sanada (ULVAC-PHI), K. Sasakawa (Kobelco)

General Secretary

E. Uemura (SSSJ)

Audit

A. Ichimiya (Nagoya Univ.)